Gå til indhold

Gyldig fra 09-02-2026 / Gyldig til 09-02-2027

Modregning 2026 – husk at sende jeres fordringer ind

Årets højsæson for modregning står for døren. Det betyder, at I skal indsende jeres fordringer snarest, for at kunne indgå i den kommende modregningskørsel.

Når årsopgørelsen for 2025 er tilgængelig fra den 23. marts betyder det, at perioden for modregning i Gældsstyrelsen også er klar til at gå i gang. 
 
Gennem modregning kan Gældsstyrelsen dække borger og virksomheders gæld til offentlige myndigheder.

I denne store modregningskørsel sker det gennem overskydende skat fra årsopgørelsen. 

Modregning er muligt, selvom skyldner allerede betaler af på sin gæld. Er der et beløb tilbage efter modregningskørslen udbetales pengene til borger eller virksomhed.

Læs mere på siden Modregning

Chatbot

Chatbot hjælper med svar på spørgsmål

Der er mange henvendelser på telefonerne i modregningsperioden.

Vores optimerede chatbot hjælper igen i år med at øge tilgængeligheden til den nødvendige vejledning for både borgere og virksomheder.

Vent med spørgsmål til overskydende skat

Vi kan først besvare jeres forespørgsler om overskydende SKAT i slutningen af april. Her kan I kontakte vores Fordringshaversupport og få de oplysninger, I har brug for.